Czy opłaca się zakładać implant zęba na NFZ?

Implanty zębowe to sposób na zdrowy oraz piękny uśmiech dla osób, które z jakichś powodów utraciły swoje własne uzębienie. Dzięki takim implantom można ułatwić sobie funkcjonowanie na co dzień i odzyskać straconą pewność siebie. Problem tkwi w tym, że nie w każdym wypadku jest możliwość wykonania implantów na NFZ. Co w takim razie musi zrobić pacjent, który chce jak najszybciej poprawić swój wygląd? 

NFZ – kiedy można bezpłatnie wstawić implant zęba?

Implant zęba NFZ- tak naprawdę jest refundowany, ale rzadko zdarzają się takie przypadki. Można ubiegać się zwrotu pieniędzy za wykonanie implantu w momencie, kiedy utrata uzębienia była spowodowana jakąś chorobą genetyczną- w takiej sytuacji trzeba jednak to udowodnić. Każdy z takich przypadków jest rozpatrywany w indywidualny sposób. W rzeczywistości jednak dostanie takiej refundacji na implant zęba NFZ to bardzo męczący i długi proces, który nie zawsze kończy się w sposób pozytywny. Tak naprawdę w większości przypadków koszty implantów należy pokryć ze swoich własnych pieniędzy, a cena jednego zęba to kwota wynosząca nawet do 3,5 tysiąca złotych. Popularne są konkretne i mocne implanty tytanowe wraz z nieco tańszymi, są one jednak gorsze jakościowo- implanty ceramiczne. Oba rodzaje implantów dostatecznie imitują prawdziwe uzębienie i świetnie zrastają się z kością- co odgrywa znaczącą rolę. Implant zęba NFZ to inwestycja na parę długich lat, należy w takim razie pamiętać o odpowiednim dobraniu implantu, który może służyć nam nawet przez 10 lat. Oczywiste jest to, że ostateczny wybór implantu wraz z materiałem z którego zostanie wykonany, jest zależny od lekarza stomatologa. Może się również zdarzyć tak, że pacjent ma uczulenie na metal. W takim wypadku wykluczane jest wykonanie implantów tytanowych. Z tego powodu bardzo ważne jest nie tylko jak najdokładniejsze zbadanie uzębienia, ale też przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem.

Proteza uzębienia NFZ – implant zęba NFZ

W sytuacji, w której brak uzębienia daje się we znaki są inne rozwiązania niż implanty. Wykonać można protezę uzębienia- jest ona do wykonania bezpłatnie na NFZ. Aby dostać taką protezę trzeba posiadać od 2 do 5 brakujących zębów w jednym łuku. Niestety w sytuacji, w której brakuje nam tylko jednego zęba czy nawet ponad sześciu, nie mamy co liczyć na refundację protezy- o tym mówią przepisy, które zostały określone przez NFZ. Należy jednak podkreślić, że protezy zębowe są refundowane raz w przeciągu pięciu lat. Są one przygotowywane z akrylu, czyli komponentu, który jest słabo zaawansowany technologicznie i może nie zadowalać nas jeśli chodzi o jego wytrzymałość. Częstym przypadkiem jest jednak to, że proteza uzębienia ulega uszkodzeniu w znacznie krótszym czasie niż oczekiwany. Naprawa zdecydowanie jest możliwa w zakresie refundacji, jednak całkowita wymiana tej protezy częściej niż raz w ciągu całych 5 lat będzie musiała zostać opłacona przez pacjenta ze swoich własnych pieniędzy.